Blurb – co to jest i jak go dobrze napisać? - Ghostwriters (2024)

Wyobraź sobie, że jesteś w księgarni bądź w bibliotece i właśnie wybierasz książkę. Pierwszy ruch, który wykonujesz po spojrzeniu na przednią okładkę to odwrócenie jej i wczytanie się w to, co jest napisane na jej tylnej części. Jak o każdym produkcie, chcesz dowiedzieć się o swoim wyborze jak najwięcej, wyciągnąć takie informacje, które spowodują, że w Twojej głowie padnie decyzja – biorę bądź nie! Czy zdawałeś sobie sprawę, że to, co czytasz, czyli tekst znajdujący się na odwrocie książki/płyty, mający Cię zachęcić do jej kupna… ma swoją nazwę? Tak! To właśnie blurb! Poznaj bliżej ten termin i dowiedz się jak go dobrze napisać!

Blurb – co to dokładnie jest?

Jak podaje Wikipedia blurb to nic innego jak rekomendacja lub krótkie streszczenie utworu, umieszczane najczęściej na tylnej stronie okładki i/lub obwoluty książki lub płyty DVD (czwarta strona okładki). Blurb zawsze przedstawia utwór w sposób pozytywny lub nawet entuzjastyczny, gdyż z założenia ma charakter marketingowy, a nie krytyczno-literacki.

Według słownika innym określeniem dla terminu blurb jest po prostu notka wydawnicza. Wyraz blurb pochodzi z języka angielskiego. Słowo blurb nie ma jednoznacznych odnośników w innych językach. W niektórych krajach używa się po prostu angielskiego terminu, natomiast w innych tłumaczy się go na lokalne określenie. W angielszczyźnie istnieje również słowo blurbing, czyli pisanie notki wydawniczej o książce przed jej opublikowaniem.

Blurb najczęściej kojarzy się z książką, ale jest również wykorzystywany do promowania podobnych produktów – audiobooków, e-booków, filmów, albumów, gier komputerowych…

Blurb – jak go dobrze napisać?

Aby Twój blurb spełnił swoją funkcje musi zawierać informacje zarówno o książce, jak i o autorze.
Dobrze też, gdy z tyłu woluminu znajdzie się krótka recenzja, czyli zachęta do przeczytania książki podpisana przez osobę, z której gustem liczy się potencjalny czytelnik – znawcę tematu, pisarza, krytyka, celebrytę. Recenzja nie powinna składać się tylko z samych słów Gorąco polecam…, nawet jeśli mamy do czynienia z bardzo znaną osobą. Zamiast opinii o książce bądź jednocześnie z nią można również zacytować wybrany fragment utworu.

Przeczytaj także: Struktura tekstu pod pozycjonowanie (SEO)

Blurb – tekst o książce

  • Jeśli Twój tekst ma sprzedać beletrystykę, możesz zastosować krótkie streszczenie, ale mocno uważaj na spoilery i nie zdradzaj za dużo – nie ważne jak bardzo Cię kusi!
    Zbuduj intrygę wokół głównego konfliktu, pobudź wyobraźnię i emocje odbiorcy, zainteresuj fabułą tak, aby czytelnik chciał znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania subtelnie ukryte w Twoim blurbie – jedyną drogą ku temu będzie kupno książki! 😉
  • Pisząc, staraj się odpowiadać na następujące zagadnienia: Jakie kwestie porusza książka? (odniesienie się do gatunku i centralnego tematu). Dla kogo jest przeznaczona? Co czytelnik zyska, gdy ją przeczyta? (np. pozna przepisy, dozna dreszczyku emocji, czegoś się nauczy itp.). Czym wyróżnia się na tle innych, jej podobnych?
  • Używaj prostych zdań, nie rozpisuj się – blurb powinien być możliwie krótki, zwięzły oraz łatwy do przeczytania i przyswojenia przez potencjalnego odbiorcę. W końcu czytany jest często w pośpiechu między sklepem z ubraniami a apteką w galerii handlowej 😉 Pamiętaj –często czytelnik bardziej go skanuje, niż czyta!
  • Pisać prosto nie znaczy mało kreatywnie – nie bój się chwytliwych haseł, pytań retorycznych, silnych opisów, ciekawych sformułowań. Będą mieć wpływ na wyobraźnie czytelnika.
  • Aby uniknąć rozczarowania potencjalnych odbiorców pamiętaj o spójności z treścią książki. Blurb nie powinien posiadać cech taniego clickbaita, w końcu opisuje produkt mający pewną wartość intelektualną.
  • Jeszcze raz: uważaj na spoilery i nie podsumowuj rozdziałów – to sztuka napisać tak, aby zbyt dużo nie zdradzić, a zaciekawić!

Blurb – tekst o autorze

  • Jeśli wiesz, że autor jest specjalistą w danej dziedzinie bądź jej pasjonatem, koniecznie ujmij to w notce o nim – zwiększa to wiarygodność informacji w oczach czytelników i dodatkowo zachęca do kupna.
  • Przybliż autora jako człowieka – wspomnij o jego zainteresowaniach, gustach czytelniczych, rolach społecznych (rodzina, praca), osiągnięciach. Pamiętaj jednak, aby opisać to w lekki i przystępny sposób – czytelnik szybko się znudzi i z pewnością odłoży książkę na półkę, jeśli zaczniemy wymieniać po kolei wszystkie naukowe tytuły twórcy książki…
  • Zwrócić uwagę na styl autora (humorystyczny, oparty na obserwacji, a może mocno emocjonalny?)

Blurb – ciekawostki i rys historyczny

  • Ukucie tego terminu przypisuje się amerykańskiemu ilustratorowi książek, poecie i humoryście Gelettowi Burgessowi. Użył go po raz pierwszy w 1906 roku chcąc opisać okładkę jednej ze swoich książek – krótkiej powieści Are you a bromide? Opisywała ona nieprawdopodobne przygody pewnej pani… Blurb 😊
  • Wydawnictwa czasami organizują konkursy na najlepsze blurby – nagrodą jest publikacja na okładce książki! W niektórych krajach, np. w Indiach, blurby uważane są nawet za formę sztuki.

Autor tekstu: Karolina Lipińska-Baran

Blurb – co to jest i jak go dobrze napisać? - Ghostwriters (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kimberely Baumbach CPA

Last Updated:

Views: 5561

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kimberely Baumbach CPA

Birthday: 1996-01-14

Address: 8381 Boyce Course, Imeldachester, ND 74681

Phone: +3571286597580

Job: Product Banking Analyst

Hobby: Cosplaying, Inline skating, Amateur radio, Baton twirling, Mountaineering, Flying, Archery

Introduction: My name is Kimberely Baumbach CPA, I am a gorgeous, bright, charming, encouraging, zealous, lively, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.